• NITROGEN POLSKA

Nawozy azotowe - jakie są ich rodzaje i jakie znajdują zastosowanie

zapytaj o szczegóły


Aby rośliny pięknie się rozwijały, bujnie rosły, a co więcej, dawały oczekiwane plony, potrzebują odpowiednich warunków do swojego rozwoju. Wydawać by się mogło, że wszystko czego potrzebują do wzrostu pobierają z gleby. Jest w tym trochę prawdy. W środowisku naturalnym, gdzie jest ona zasilana składnikami pokarmowymi powstającymi z obumarłych roślin, rzeczywiście nie brakuje mikroelementów i innych ważnych substancji odżywczych. Jednak na intensywnie uprawianym polu czy też ogrodzie, z którego regularnie zabieramy plony, dochodzi do wyjałowienia gleby, dlatego musi być ona zasilana odpowiednimi nawozami.

Rodzaje nawozów i ich zastosowanie

Nawozy dzielą się na naturalne i sztuczne. Te pierwsze zwykle są stosowane w przydomowych ogródkach i amatorskich uprawach. Pozyskuje się je z odpadów roślinnych czy też w przypadku nawozów organicznych, z odchodów zwierząt gospodarskich. Efektywnie uzupełniają brakujące w glebie składniki mineralne, poprawiają też jej strukturę i dostarczają niezbędną mikroflorę. Niestety nawozy naturalne nie są zbyt wydajne, a na efekty ich działania trzeba dość długo czekać. Kiedy zatem potrzeba szybko uzupełnić braki składników pokarmowych w glebie, zachodzi konieczność zastosowania nawozów sztucznych. W zależności od pojawiających się w niej niedoborów oraz biorąc pod uwagę potrzeby konkretnych roślin, można użyć nawozu jednoskładnikowego, zawierającego jeden konkretny element lub wieloskładnikowych, bogatych w różnego rodzaju składniki odżywcze.

Nawozy mineralne - co zawierają i kiedy się je stosuje

Najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi w rolnictwie środkami nawożącymi glebę są nawozy azotowe. Azot jest bowiem składnikiem, który ma największe znaczenie dla prawidłowego rozwoju roślin. Jest on przez nie pobierany z gleby w ogromnych ilościach i jeśli występują jego niedobory, znacznie gorsze są ich przyrosty, a także wydawane przez nie plony. Ten rodzaj nawozu idealnie sprawdza w rolnictwie, znajduje także zastosowanie przy nawożeniu roślin ozdobnych, znacząco też zwiększa zbiory owoców w sadach. Zasilanie nim należy rozpocząć wczesną wiosną, kiedy rozpoczyna się okres wegetacji, a zakończyć z początkiem lata. Wyjątkiem są grunty orne, na których stosuje się nawet w październiku nawozy azotowe. Ceny sztucznych nawozów są najniższe wiosną, zaraz po zakończonych wysiewach. Warto się więc w nie właśnie wtedy zaopatrzyć. Saletra najdroższa jest tuż przed rozpoczęciem sezonu, kiedy znacząco wzrasta zainteresowanie zakupem sztucznych. nawozów.

Nawozy azotowe - jakie są ich rodzaje i jakie znajdują zastosowanieGiełdy i kursy walut
NITROGEN POLSKA SP. Z O.O.

ul.Bronislawa Czecha 7
43-300 Bielsko-Biała
NIP: 9372614128
REGON: 241480186
Telefon: (+48) 33 821 0105
Fax: (+48) 33 821 4486
E-mail: polska@nitrogenpolska.pl

polityka plików cookies


strzałka do góry